Nowotomyska Grupa Dyskusyjna

nieformalne dyskusje polityczne i religijne

Arsenicum:
Naprawdę sporo o wszystkim wiem, bo tym kierunkiem interesuję się od naprawdę dawna i sporo czytałem i się dowiadywałem. Tak jak Ty piszesz można podejść do każdych studiów, i najlepiej od razu wyjechać za granicę. Takie myślenie nie ma sensu, szczególnie, że ci, którzy sobie nie poradzili, krzyczą najgłośniej.
Czytaj całość...
Pan Jabłkowy:

Jeśli sporo wiesz, to nie wiem, czemu się w ogóle napaliłeś na zarobki. :D Na początku jest ciężko i ogólnie kicha, może Ci się trafić nawet jaka robota za 1200zł. Najlepiej, żebyś był chłopem od pługa i mieszkał na wsi - i najlepeiej, żeby był tylko jeden lek wet, albo i w ogóle! :D Wtedy się otwiera WÓR z pieniędzmi.Czytaj całość...
Fereont:
shieeeet groźnie :D
Pan Jabłkowy:
Ok to większość mam wyjaśnione tylko nie rozumiem jednego dlaczego dla ciebie PiS < PO ? Rząd PiSu był bardziej liberalny niż PO przez cały okres swoich rządów(bo Pis chociaż coś obniżył). PiS prowadził naprawdę dobrą politykę ekonomicznie, PO niestety nie robi nic co polepszało by sytuacje ekonomiczną naszego kraju, stąd ja otwarcie przyznaję, że PiS jest lepszy W TEJ KWESTII od PO, poglądy społeczne PiS ma trochę ograniczone z czym się zgodzę. PiS jednocześnie zwiększył wydatki socjalne i obniżył część podatków, co skutkowało i tak wzrostem gospodarczym. Uważam, że czysta logika przemawia na korzyść pisu jeśli chodzi o ekonomie.Czytaj całość...
Arsenicum:
Ja się nie napaliłem, jak pisałem, na bogactwo nie liczę, a że na początku będę za tyle pracował- wiem, ale to jak w każdym zawodzie. Pomysł ze wsią dobry, jak chce się sporo zarobić, ale podejrzewam, że wiele osób tak robi. Choć w sumie ludzie wolą wygodniejszą pracę w mieście.
Czytaj całość...
Pan Jabłkowy:
Ale z Pisem to nie tak że oni zrobili trochę oni zrobili najwięcej z jakichkolwiek rządów od 89, jedynie rząd Olszewskiego(podobnie krótki notabene) był równie dobrze oceniany. Naprawdę nie chcę cię zarzucać nudnymi statystykami. PiS rozpoczął swe działania tak jak się powinno od podniesienia sytuacji przeciętnego kowalskiego, dał mu poczucie bezpieczeństwa, kilkadziesiąt tysięcy osób dostało mieszkania po zakładowe za "złotówkę"(dziś prawdopodobnie byli by to bezdomni! przynajmniej połowa co też mogę wyjaśnić) pod koniec chcieli przyjąć ustawy prorozwojowe dla przedsiębiorców, wówczas na złość te ustawy blokowało PO choć potem wystąpili z takimi samymi postulatami :). Posługując się logiką, rządy Pisu były bardzo dobre, jednak na PiS była wówczas medialna nagonka przez co dobre rządy, niemogące być aż tak krytykowane nazwano rządami straconych szans ;). Ustawy zabijające przeciętnego kowalskiego PO wprowadza co chwila.
Czytaj całość...
Starek:
Sprawa Smoleńska przypomina trochę Katyń. Rząd w Londynie doskonale wiedział kto tego dokonał, a mimo to musiał siedzieć cicho. Nasi "sojusznicy" też wiedzieli i nas olali. No a trzecie podobieństwo to cenzura. Za mówienie o Katyniu inaczej niż "to byli niemcy" było więzienie/syberia dzisiaj za mówienie o Smoleńsku inaczej niż "katastrofa" jest się oszołomem, sektą smoleńską itp. Masz rację co do tego że gdyby ujawniono fakt dokonania zamachu to by się mogło zrobić nieciekawie. Ja sam nie mam pojęcia jaka powinna być reakcja rządu na coś takiego. Każda opcja w takiej sytuacji byłaby zła. Choć uważam też że opcja nieprowadzimy rzetelnego śledztwa niczym nie róźni się od opcji odkryliśmy że to zamach, ale nie możemy nic zrobić. Zwalanie winy na pilotów moim zdaniem również nie jest sprawiedliwe. Przecież to byli najlepsi specjaliści a nie jacyś amatorzy. No niestety Polska jest w sytuacji dzieciaka bitego przez dresów.
Czytaj całość...
Wiara: Bóg istnieje, mamy wolną wolę, trójca święta i Maryja jest, uznaje papieża: katolicyzm. Według mnie w coś trzeba wierzyć. Życie to przedsionek nieba. Czymże byśmy byli, gdyby po ~72l(średnia żywotność człowieka w naszym kraju) umieralibyśmy i nic więcej? Często sobie myślę, że to jakieś sci-fiction, ale jedno jest pewne - w życiu trzeba być silnym, bo zostanie się zmiażdżonym i zdeptanym człowieczkiem. Bóg dał wolną wolę, można być lamusem albo żyć szczęśliwie. Cieszmy się z wszystkiego co nas otacza i z każdego momentu życia. Ostatnio zginęła na stole operacyjnym taka dziewczyna z mojej szkoły, z 1 klasy, siostra kumpla, który rok przede mną opuścił gimnazjum. Zawsze można zapytać, dlaczego? I w sumie sam nie wiem. Objaśnijcie mi, czemu żyją takie plugawe stworzenia, które kradną, gwałcą, zabijają nawet do późnej starości, a młode, niewinne dziecko ginie? To jest chore. Czekam na opinie kogoś kto jest zapalonym katolikiem i mi to wytłumaczy. Polecam film "Bóg nie umarł", szczególnie dla ateistów, ludzi poszukujących wiary - daje sporo do myślenia.
Czytaj całość...
Pan Jabłkowy:
Pełna likwidacja socjalu to mit, niestety żyjemy w czasach gdzie należy to równoważyć. Mógłbym Ci opisać jak powinno to wyglądać w teorii, ale to by mi palce odpadły chyba a forum gimbonem nie przeskalowało by takiego posta na stronie. Pieniędzy rządowi nie zabraknie nigdy, wystarczało by zmniejszyć etaty. Gdy brakuje pieniędzy są rozwiązania które działają lepiej niż podnoszenie podatków. PiS jak wspomniałem podniósł socjal, ale przy okazji obniżył koszta pracy oraz podniósł pensje minimalną, co w konsekwencji zrównoważyło wydatki i wpływy ;). ówczesna sytuacja finansowa była względnie korzystna i należało ją utrzymać, do czego dążył PiS, przyszło PO i recesja jak znalazł. (i nie to nie jest efekt kryzysu, gdyż kryzys w Polsce to mit). Państwo nie ma się bogacić kosztem obywatela, państwo ma sprawiać, że obywatel jest bogaty :D
Czytaj całość...
Pan Jabłkowy:
W sumie ekonomia poniekąd jest dość "filozoficzna" jak załapiesz podstawy, poczytasz klasykę, zaczniesz sobie wykształcać pogląd ;) Polecam na start:
Podstawy ekonomii Eweliny Nojszewskiej na google books jest całość chyba, dziecinnie prosto opisane, poziom gimnazjalny wg mnie.
Potem to http://lubimyczytac.pl/ksiazka/198037/ekonomia (czytane 2 razy jaranko w opór, najlepszy podręcznik ekonomiczny ever)
zaś klasyka:
Freedman, Mill, Keynes, Marks itp itp. no a najlepiej zacząć klasyków od Adama Smitha
Czytaj całość...
Starek:
najgorsze jest to, że coś pali sie we mnei od środka, mam tysiąc myśli podczas mówienia, nie moge się skupić i ciężko mi patrzeć na nauczyciela, gdy mam odpowiedź ustną, czy nawet plakat. Kiedyś byłem w przedstawieniu konstytucji 3 maja i umiałem ten tekst doskonale, mogłem go powiedzieć, gdyby ktoś mnie obudził o 3 w nocy, a i tak pomyliłem tekst :)Czytaj całość...