Nowotomyska Grupa Dyskusyjna

nieformalne dyskusje polityczne i religijne

Żeluśś napisał(a):
Xhevdet:
Podyskutować można, ale jak przyjdzie ci taki Starek i wmawia że podatki są dobre to chce mi się płakać :D

W sumie tak śmiechłem trochę jak przeczytałem to teraz. Widzę, że wiedza wzięta z telewizyjnych wypowiedzi pana prezesa tudzież jego bloga, utrwaliła postrzeganie podateku jako coś złego, jak napisałem, że podatkiem można coś stymulować czemuś zapobiegać to chyba było to tak drastyczne zderzenie z rzeczywistością, że koledze łzy pod oczy podeszły gdyż jego światopogląd mógłby runą normalna reakcja więc się nie gniewam w sumie. Jak coś dzielnie czekam z dłoniami złożonymi by poklaskać jak ów kolega znajdzie argumenty przeciwne moim tezą(wypowiedzią) poparte przypadkiem mającym miejsce w rzeczywistości. Proponuje również, żeby przed odpowiedzią poczytać hayeka czy D. Friedmana co by chociaż mieć argumenty merytoryczne, bo oni takowe wystosowali ;)
von Metternich:
to co opisałeś działo się dość masowo w USA :P Z tym że te firmy bankrutowały celowo, odsiadki za oszustwa finansowe nie były długie można było też zapłacić kaucje z zrabowanych pieniędzy :P
Czytaj całość...
Starek:
Orban na Węgrzech rzeczywiście b. dobrze sobie radzi. Ale ja mimo to uważam że przemysł powinien znajdować się w rękach Polaków. W przeciwnym razie musimy się dzielić zyskiem z tym Niemcem, a ja nie chce żeby Niemiec miał. Obecna sytuacja w której ponad 80% polskiego przemysłu jest w rękach obcokrajowców jest patologiczna.
Jose de Tuasi:
Żadna z obecnych partii nie dorasta do pięt partiom przedwojennym. Dmowskiego trochę czytałem, nie jakoś bardzo dużo i myślę że bliżej by mu było mimo wszystko do RN. Co do Piłsudskiego i silnej władzy to Kowalski też chce silnej władzy, więc dlaczego Piłsudski miałby głosować na Korwina a nie na Kowalskiego? Ale jeżeli to rzeczywiście nie jest pomysł Korwina to nie będę się tak bardzo czepiał o ten plakat.Czytaj całość...
morderca wiewiórek:
Rozumiem takie pozytywistyczne myślenie, szanuje rozumiem o co chodzi. Powtórzę jeśli cały wypracowany zysk zostaje w Polsce (przykład odlewni metalów teriel w gostyniu gdzie mój brat jest kierownikiem) a 3 Niemców inwestorów zabiera sobie kilka % zysku na pensje nie jest złe. Firma ta gdyby nie podpięto ją pod grupę teriel by upadała, państwo nie chciało w tą odlewnie inwestować, koniec byłby taki, że całkiem spora odlewnia została by zamknięta 300+ osób pozbawione zatrudnienia. Wizją silnego polskiego przemysłu w rękach polaków jest fajna, ale niestety mało realna przy obecnej sytuacji, możliwe że sprawdził by się tu model chiński czyli 30 letnie włączenie firm jako spółki skarbu państwa, i stopniowe wycofywanie udziałów państwa w celu budowania silnych marek rodzimych, może by to nie było głupie, ale bardzo ciężkie do zrobienia. Nie mogę więc ci zaprzeczyć, ale na logikę jest to mało możliwe przy obecnych czasach, po prostu w Polsce jest za mało inwestorów. :P
Czytaj całość...
Xhevdet:
Polskich ? bo jesteśmy krajem gdzie przeciętny kowalski nie czuje się bezpiecznie
z def "Bezpieczeństwo – stan gwarantujący istnienie podmiotu oraz możliwość jego rozwoju."
u nas zatrzymano się na istnieniu, kwestia dochodowa jest prosta znosimy pensje minimalną, pensja przynajmniej 4000 zł nie jest opodatkowana, wprowadzamy minimalną stawkę godzinową stopniowo, bo ze stawką godzinową jest tak, że istnieje jej pkt krytyczny, zbyt wielka uderza w przedsiębiorców, ale szacunkowo stawka godzinowa na poziomie 13.50-15 zł w Polsce jest w pełni bezpieczna i przy zmniejszonych kosztach pracy nie było by to problemem.
Pojawia się bezpieczeństwo pojawia się chęć inwestowania 5 kowalskich się zbierze biorą kredyt bo wiedzą że go spłacą i inwestują ;)
Czytaj całość...
von Metternich:
Ale to prawda skoczy. Z tym, że wzrost PKB nie świadczy o tym jak przeciętny kowalski jest bogaty :) RDO czyli coś co wylicza się z PKB już bardziej ale to nadal nie jest wskaźnik oddający stan faktyczny społeczeństwa, od tego są inne współczynniki :P Ja uważam, że należy być elastycznym jak idzie to być kapitalista jak trzeba trochę posocjalizować to trochę posocjalizować Takiej Australii to np. wychodzi świetnie :)
Czytaj całość...
Starek:
Jeżeli to byłoby kilka % zysku, jak tylko nie ma innej możliwości i my mamy zyski większe niż oni to niech będzie. Chociaż Niemcy to jest ostatni naród któremu bym sprzedawał polski przemysł. Jak już muszą być inwestorzy zagraniczni wolałbym żeby to nie byli Niemcy.
Czytaj całość...
morderca wiewiórek:
Mądry przedsiębiorca i tak nie weźmie więcej niż kilka procent zysku tylko będzie inwestował w dochodową firmę dalej. W myśli narodowców, polski przedsiębiorca patriota, będzie się bardziej starał rozwijać gdyż to leży w interesie by jego państwo stało się silne, niestety mało w Polsce takich ideowców :D
Czytaj całość...
Starek:
Problem jest taki że w Polsce system edukacji, główne media czy władze polskie nie promują patriotyzmu. Co więcej bardzo często się z patriotów naśmiewają i obrażają robią z nich bandytów i faszystów. Zamiast tego się promuje pustych celebrytów. Ja więcej patriotyzmu widzę na stadionach wśród kiboli niż na lekcjach historii czy w szkole. Bo to szkoła powinna uczyć patriotyzmu, a nie stadiony. Ale że szkoła nie uczy, a ktoś musi to robić więć robią to środowiska kibicowskie. I chwała i za to. Co do Ukrainy to moja opinia jest taka że władze polskie działają na zlecenie władz USA. I ostatnią rzeczą o jakiej myślą to jest interes Polski.
Czytaj całość...
morderca wiewiórek:
Czy ja wiem czy ten patriotyzm jest tak potrzebny? I tak i tak jesteśmy spenetrowani obcą agenturą :^)

XVII wiek był wiekiem oświeconego kosmopolityzmu i wszystko było w jak najlepszym porządku, dopiero Napoleon ze swoim hehe podbojem Europy rozbudził te uczucia świadomości narodowej ;_;Czytaj całość...
morderca wiewiórek:
Dwa razy uczęszczałem do szkół z dyrektorami z PiSu- i w nich patriotyzmu było aż nawet za dużo- i nie traktuję tego jako minus. Więc to bardziej zależy od dyrekcji- jak się postara, to patriotyzmu w swojej szkole nauczy.
Czytaj całość...