Nowotomyska Grupa Dyskusyjna

nieformalne dyskusje polityczne i religijne

Pan Jabłkowy:
Ale czy tak nie jest chociażby na rynku żywności? Większość ludzi podświadomie wyżej będzie cenić sok z małej wytwórni zapewniającej o najwyższej jakości niż masowy produkt "bezmarkowy" dyskontu X. Podobnie wyżej człowiek będzie cenił garnitur szyty na miarę niż kupiony na bazarze. Konsument wybiera to co uważa za najlepsze dla siebie, czy wyznacznikiem będzie jakość czy cena, czy cokolwiek innego. I na wolnym rynku to właśnie świadczy o tym, kto zgarnia największą część tortu. Ten, kto najlepiej na te potrzeby odpowie i wpasuje się w obecne trendy.Czytaj całość...
Glek:
I nikt ci tego nie broni. Amen.
Thormund Fregharson:
Pewne wzorce trzeba brać i dostosowywać, a nie kopiuj wklej a la Mao i jego rewolucja.
Anward:
Liberalizm cechuje się tym, że każdy człowiek czuje się odpowiedzialny za siebie samego na polu konkurencji - ma pełne pole wyboru. Więc będzie sam dążył do jak najlepszych rozwiązań - z korzyścią dla państwa. Sprawdzone i potwierdzone przez historię.
Konkurencja jest jak ewolucja - każdy osobnik dąży do doskonałości i dominacji, jednak nigdy to mu się nie uda, ale i tak polepszy swój los oraz los potomnych.
Ogólnie gospodarcze wzorce powinniśmy brać z Chin, Japonii, Niemiec i USA (tutaj co do wolności i prawa) + je dostosować.
Czytaj całość...
Hepatoil:
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Dlug-Japonii-to-juz-1-025-000-000-000-000-jenow-3120253.html
Nie byłbym taki pewien z tą Japonią.
O Chinach już także mówiłem.
Co do USA, rzeczywiście mogli się poszczycić znaczną wolnością gospodarczą, niestety teraz trend jest wyraźnie spadkowy jeśli o to chodzi.
Czytaj całość...
Hepatoil:
http://www.fijor.com/japonia-cudow-nie-mai-nie-bedzie/

Niestety Japonia padła ofiarą dokładnie tego przed czym przestrzegam. Państwowy interwencjonizm. Rzucam linkami, bo nie widzę sensu przepisywania tutaj tekstu. Wszystko jest w środku razem z potrzebnymi danymi.Czytaj całość...
Anward:
Zarządzanie?
Twarda ręka w dążeniu do celu przy obranych priorytetach - ale totalitaryzm?
Jeżeli to połączyć z gospodarką a la ZSRR to wgl ściema, nic tylko robić ściepię na zbiorową trumnę.
Zarządzanie jest samo w sobie do bani. Potrzebna jest swoboda, oparta na jasnych zasadach. Wszystko będzie grało, bo co - obywatele sami sobie dołki na groby wykopią? Odpowiednie zasady i jest git.Czytaj całość...
Anward:
Skuteczność, to wydajność i szybkość :)
Aczkolwiek Stalin patrzył na wydajność, zatrudniając robotników z łagrów przy pracy budowy kanału białomorskiego.... o głodowych racjach żywnościowych.
Ekonomia, ta...
Thormund Fregharson:
Liberalizm 1, reszta 0.
:DCzytaj całość...
Anward:
Najprawdopodobniej piąte przykazanie jest Ci dobrze znane. Powiedzmy, że będziemy się trzymać zasad katolickich. Zabicie samego siebie, nie ważne w jaki sposób (od powieszenia do przedawkowania narkotyków) jest grzechem ciężkim. Kto nam pozwolił otrzymane od Boga życie, sobie odbierać? Kto nam kazał faszerować się bez opamiętania jakimś gruzem? Wiele wierzących ludzi popełniało samobójstwa, ale czy to było jedyne wyjście? Dasz mi jakieś porządny przykład samobójstwa bez wyjścia, że tylko to komuś zostało?
Czytaj całość...
Glek:
"(...)Na odpowiedź nie musieli długo czekać. - Wszystkim moim żołnierkom walczącym na linii frontu rozkazałam, by zawsze miały w kieszeni jedną kulę, na wypadek, gdyby zostały pojmane. Nie chcę, żeby którakolwiek z nich wpadła w łapy ISIS - wyjaśnia płk Raszid. Jak dotąd żadna z nich nie musiała uciekać się do tak drastycznych środków. Ale inne kurdyjskie oddziały mają już na swoim koncie męczennice, które nie dały wziąć się żywcem. - W ubiegłym tygodniu jedna z żołnierek PKK została sama na polu bitwy, otoczona przez ISIS, wszyscy jej kompani zostali zamordowani. Wolała śmierć niż niewolę - opowiada płk Raszid.(...)"
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Kurdyjki-kontra-Panstwo-Islamskie-Jak-armia-kobiet-walczy-z-dzihadystami,wid,17017359,wiadomosc.html?ticaid=11571c
WP to średnie źródło, jednak informację czytałem wcześniej na paru innych portalach (przewinęła się kilka razy). Nawet, jeśli miałby być to propagandowy fejk, to taka sytuacja - a wiemy, co z kobietami robi ISIS - jest raczej bez lepszego wyjścia, niż zaprezentowane.Czytaj całość...
Anward:
Torturowali? Zaczęło by się od gwałtu a skończyło by się na rozstrzelaniu, albo zmianie wiary.
Wiesz kim była Inka? Członkini AK, która tak samo była gwałcona, bita i poniżana. Nie popełniła samobójstwa, bo po pierwsze wierzyła w dekalog, a nawet jeśli to by jej nie pozwolili, bo miała zostać także rozstrzelana. Powiesz mi, że islamiści zostawili by w spokoju po gwałcie katoliczkę?
Czytaj całość...
Glek:
Hmmm. A jaki jest sens na przykład być do końca życia sparaliżowanym i ciężarem dla innych, do tego cierpieć, skoro można umrzeć w sposób bezbolesny?
Czytaj całość...